Filizlenen Sorumluluk Çocuk Etkinlikleri

Filizlenen Sorumluluk Çocuk Etkinlikleri

İlkokul ve okul öncesi dönem, çocuklarının doğaya ve doğal yaşama karşı farkındalıklarını artırmayı amaçlayan etkinliklerin bütünüdür. Bu etkinlikler iki bölümden oluşmakla birlikte, genel olarak eğitim kurumlarının fiziki ortamlarında, toplam bir ders saati temel alınarak gerçekleştiriliyor.

Etkinliklerin birinci bölümünde çocuklarla interaktif söyleşi, ikinci bölümünde ise Montessori Doğa Masası çalışması yer alıyor. Bölümler arasındaki geçişler, müzik gösterileriyle çocukların aktif dinlenmelerine olanak sağlıyor.

İlk bölümde, insanların çevreyle olan iletişimine, çevreyle ilgili problemlerin nasıl ortaya çıktığına temel hatlarıyla değiniliyor.

Sorunlara olan farkındalığı arttırmak amacıyla, orman yangınlarını, hava kirliliğini, su kirliliğini ve ses kirliliğini konu alan etkinlik için özel olarak hazırlanmış 90*90 ebadında görsellerle interaktif söyleşi yapılıyor.

Montessori Doğa Masası Çalışması bölümünde ise; çocuklara organik çeri domates tohumlarını ekebilme, filizlenmeden sonra bitkiyi bir yerden başka bir yere dikebilme, kendi yetiştirdiği bitkiden hasat yapabilme gibi beceriler öğretiliyor.

Aynı zamanda çocuklar, doğal domates tohumlarını, çekirdiklerini ve yapraklarını mercek altında inceleyebilecekleri uygulama atölyesinde, birlikte sıktıkları organik çeri domates suyunun tadına bakabilecekleri bir ortamla karşılaşıyor.

Etkinlik sonunda kendi topraklarına ekmiş oldukları organik domates tohumlarını evlerine götüren çocuklar hem doğayı yaşayarak öğrenmiş oluyor hem de bu eğlenceli etkinlikle gözlem, inceleme ve analiz becerilerini geliştirmiş oluyorlar.